• Ciele výchovy a vzdelávania školského vzdelávacieho programu - Zvedavá Sovička:

        • Vytvárať sociálnu klímu v MŠ na základe dôvery, úcty, solidarity a spolupráce medzi deťmi a dospelými.
        • Formovať a rozvíjať osobnosť, pozitívne hodnotové orientácie, sebarealizáciu, sebapoznanie, sebahodnotenie , sebaakceptáciu.
        • Vytvárať pozitívny vzťah k Bohu a k duchovným hodnotám.
        • Skvalitňovať prípravu detí na vstup do základnej školy počas celej dochádzky dieťaťa do materskej školy.
        • Posilňovať úctu k starším vo svojej rodine aj v širšom okolí.
        • Chápať potrebu ochrany životného prostredia prostredníctvom vytvárania nových vzorov správania sa jednotlivca i skupín k životnému prostrediu.
        • Poznávať prírodu prostredníctvom bádania, skúmania a experimentov, postupne chápať zákonitosti prírody.
        • Prostredníctvom pohybových aktivít a činností rozvíjať asertívne správanie a vôľové vlastnosti detí.
        • Spolupracovať s rodinou, organizovať spoločné aktivity pre rodiny s deťmi, upevňovať vzťahy s rodinou, prehlbovať vzájomné medziľudské vzťahy.
        • Podporovať nadanie , osobnosť a záujmy dieťaťa prostredníctvom krúžkovej činnosti – anglický jazyk, tanečný krúžok.

         

         

         

        Chcem nasledovať Pána Ježiša

         

        "Nechajte dietky prichádzať ku mne a nebráňte im, lebo

        takýchto je kráľovstvo nebeské“.                                       

        Biblia  Mk. 19 kap.  14 verš

        Záleží nám na zdravom duchovnom vývoji dieťaťa. Osobnosť človeka sa skladá z troch zložiek – telesnej, duševnej, a duchovnej. Ak sa má zdravá osobnosť správne vyvíjať, je potrebné rozvinúť každú z týchto troch zložiek. V našej cirkevnej materskej škole chceme klásť dôraz aj na duchovnú stránku. Sme presvedčení, že pre šťastný život človeka nie je dôležité len byť telesne a duševne vyspelý ale má hľadať a nájsť odpovede aj na existenčné otázky bytia. Uvedomujeme si, že tieto abstraktné otázky o Bohu nie je dieťa schopné v tomto veku plne spracovať, ale predsa dávame za pravdu psychológom, že základy budúcej osobnosti sa kladú v prvých šiestich rokoch života. Našou túžbou je vypestovať u detí vzťah k Bohu a vedomie, že sú na tomto svete okrem svojich rodičov milované a chránené úžasnou bytosťou, ktorá je nad nami. Keďže deti nedokážu Boha vnímať iným ako názorným spôsobom, chceme v našej materskej škole predstaviť Pána Boha ako dobrého Pastiera, ktorý sa o nás, ľudí, stará ako o milované ovečkyUmožňujeme deťom prístupnou formou objavovať biblické pravdy a tak im pomáhame uvedomovať si, akú hodnotu má v ich živote viera v živého Boha. Využívame rôzne formy a metódy na napomáhanie duchovného rastu.  Deti vedieme k pravidelným modlitbám a k uvedomeniu si, že modliť sa môžeme za všetko okolo nás/za rodinu, prírodu, zdravie.../a k vedomiu toho, že Boh naše úprimné a pokorné prosby a ďakovania počuje.Poskytujeme deťom elementárne základy poznávania biblických príbehov, dávame šancu náboženskej skúsenosti, zážitkom a symbolom viery najmä deťom, kde v rodinách je náboženský deficit.

         

         

         

        Poznávame a chránime  prírodu

        Ak chceme aby bol obraz prírody úplný, nemali by sme pri jej prezentovaní zabúdať na city, prežívanie a fantáziu. Príroda sa tak stáva významným motivačným činiteľom pre dieťa. V predškolskom veku sú deti všetkému na vôkol citlivejšie a vnímavejšie ako dospelý. Sú prístupnejšie novým názorom, podnetom a nápadom. Čím skôr začíname s ich formovaním správania sa voči prírode, tým väčší je predpoklad na dosiahnutie pozitívnych výsledkov.

        MŠ spolupracuje s ekocentrom Sosna / Družstevná pri Hornáde/. Zmyslom tejto spolupráce je rozvoj kladného vzťahu k prírode a rastlinám. Našim cieľom je viesť deti k zodpovednosti za vlastné správanie. Deti sa učia chápať, že ľudská činnosť môže životné prostredie chrániť , ale aj poškodzovať. Enviromentálnymi hrami zvyšujeme zážitok detí a tým prehlbujeme ich poznatky o prírode.

        Pre hry v prírode využívame školský dvor, blízky les, detský areál Anička. Pri realizácii enviromentálnej výchovy používame projekt Ježko Separko, spoluprácu s ekocentrom Sosna, spievame piesne o prírode, zbierame prírodný materiál a vyrábame z neho rôzne ozdoby, darčeky pre rodičov, starých rodičov.

         

        Pohybom k zdraviu

         

        Pohyb je pre deti v predškolskom veku prirodzenou činnosťou, ktorá im prináša radosť. Jedným z významných činiteľov ovplyvňujúcich zdravie detí je pohyb. V súčasných podmienkach  zaznamenávame výrazný pokles pohybovej aktivity u detí. Preto rozvoj pohybových aktivít je našou prioritou. Náš zámer podporujú aktivity – turistické vychádzky do lesa, súťaživé dopoludnia v jednotlivých ročných obdobiach, predplavecký kurz , kurz korčuľovania a lyžovania ,tanečný krúžok . Voľnými pohybovými aktivitami chceme prinášať deťom radosť a uspokojenie. Aktivity prevádzame za každého počasia na čerstvom vzduchu pretože, priaznivo pôsobia na vývin a rast detí. Prostredníctvom grantov a sponzorov plánujeme postupne rozširovať detské ihrisko o drevené prvky zamerané na rozvoj obratnosti, pohyblivosti a zručnosti – lezecká stena, pohyblivé schody, preliezačky.